Píše se začátek nového školního roku a i v lesní školce Děti z teepee, která je provozována v Kosteleckých Horkách, jsou na nové období připraveni. Pokud sledujete příspěvky školky Děti z teepee, většinou se dočtete, že MY jsme ... připravily, MY jsme vytvořily, MY se těšíme. Ale kdo se vlastně za tím MY skrývá?
Přinášíme vám proto krátký medailonek ze života školky a především těch, kdo s dětmi tráví celé dny.
Ivo, mohla by ses čtenářům představit? Co máš ve školce na starosti?
Ano, jmenuji se Iva Němcová a ve školce jsem v současné době s dětmi 3 dny v týdnu. Mimo času stráveného s dětmi mám na starosti od všeho něco ... třeba propagaci, webové stránky, organizační věci, papírové věci, atd. Prostě to, aby to tak nějak běželo.
Ale asi hned na úvod bych ráda zmínila, že za tím MY se neskrýváme pouze MY, co jsme s dětmi, ale také rodiče našich dětí nebo naši přátelé, bez jejichž pomoci bychom neměli například připravené prostory na nový letošní začátek, připravené zázemí po loňském přestěhování, přichystané dřevo na topení na zimu a spoustu dalších provozních věcí, na které není prostor, pokud se potřebujeme věnovat dětem.
Co děláš, když zrovna nejsi s dětmi ve školce?
V dny mimo školku mě můžete zastihnout v mé provozovně, respektive můžete se ke mně objednat na masáž a dopřát tak svému znavenému tělu relaxaci.
Nabízím i Bowenovu techniku (celým názvem bodová myofasciální technika). Jedná se o holistickou metodu, kdy tělo je zde vnímáno jako celek. Pracuje se s měkkou tkání (svaly, šlachy, fascie). Díky této technice je možné dosáhnout zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů a zmírnění nebo odstranění například tachykardie, průjmů, zvracení, anginy pectoris, poruchy menstruace apod. Tato metoda je výborná v případech bolesti zad, astmatu, artritidě, syndromu karpálního tunelu, při chronickém únavovém syndromu, kolikách, trávicích potížích, neplodnosti, lymfatických uzlinách a cestách, při ztuhlých ramenech, při bolesti kolen a achilovky, migréně, skolióze, zánětu sedacího nervu, disharmonii kyčlí, tenisovém loktu, nebo i sportovních úrazech, atd.
Jako další můžete vyzkoušet i reflexní terapii plosek nohou. Na ní je nádherné, kromě toho, že cítíte okamžitý účinek, i to, že odcházíte s pocitem naprosto uvolněných nohou.
Co tě baví?
Musím říct, že dělám to, co mne baví. A baví mne to, co dělám. Baví mne, když to, co dělám, dává smysl. Když to může někomu třeba i pomoct. Baví mne, když vidím pokroky, vidím změny, které to, co dělám, přináší. A je jedno, jestli se jedná o práci s dětmi a nebo o pomáhání lidem od bolesti.
V posledních 4 letech mezi to, co mě fakt baví, je pozorování své dcerky. Co už umí, jak si s čím umí poradit. A s tím souvisí i neustálá práce s emocemi jak s jejími tak i se svými a neustálé zkoušení jak na ně a zjišťování dalších a dalších možností, které by naši společnou cestu mohly doprovázet.
Být s dětmi celé dny musí být náročné. Jak řešíš psychohygienu?
Záleží na tom, kolik prostoru mám. Pokud je to míň, zajdu si zaplavat nebo do sauny. Pokud mám k dispozici celý den, zajdu ráda do hor. Zde se dokážu podívat na věci s odstupem, s nadhledem a navíc v přírodě načerpat neskutečné množství energie do dalších dnů.
Jak vnímáš svoji roli mezi dětmi?
Vnímám se jako pozorovatel, který se snaží co nejmíň mezi děti vstupovat a zasahovat nebo vnášet mezi ně svoje představy. Občas se ocitnu v roli mediátora. Ale nejvíc se snažím podpořit je samotné s tím, co samy vymyslely.
Co tě na práci s dětmi nejvíce baví?
Zjistila jsem, že mě neskutečně baví pozorovat, jak děti mezi sebou interagují. Jak dokáží řešit konflikty nebo s jakými řešeními dokážou samy přijít. Co dokáží nabídnout kamarádovi nebo spolužákovi, aby byli oba spokojeni.
Jak chceš posunout školku dál?
S kolegyní jsme za poslední roky absolvovaly různé kurzy nebo semináře. Bylo to například Místně zakotvené učení, Komunitní kruh a tvorba pravidel, kurz Respektovat a být respektován. Nebo jsme se zúčastnily programu Nenásilné komunikace, kdy jsme si na vlastní kůži vyzkoušely dopady, emoce, interakce a vliv naší komunikace s dětmi. Každý tento kurz nebo seminář nás posunul zase o kousek dál a byla bych ráda, kdyby se nám aktivně podařilo nenásilně vmísit tyto poznatky do naší každodenní praxe.
Máte ještě něco dalšího v záloze?
Ano, samozřejmě. Máme další plány kam se posunout a kam směřovat. Ale to prozradím zase až někdy příště.
Je něco, co bys ráda vzkázala rodičům?
Ano. Chtěla bych jim říct, že mají pouze ve svých rukách to, jak se jim podaří ovlivnit kvalitu života svých dětí. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, svým chováním a jednáním, svým příkladem můžeme ze svých dětí vytvořit nuzáka nebo krále, stejně tak i šaška nebo rytíře. Nakonec nezáleží na tom, co jsme sami ve svém dětství nebo ve svých životech prožili. To nás pouze může nebo nemusí někam posunout. To, co ale máme ve svých rukách, je to, co pustíme dál ke svým dětem, jak se k nim zachováme a co si naše děti odnesou jako dar do svých vlastních životů.
A teď jedna otázka na tělo. Jak je to s kapacitou školky? Máte ještě nějaké volné místečko?
Pro letošní školní rok nemáme ještě naplněnou kapacitu. Je proto možné přivítat další nové parťáky do našeho týmu.
Určitě víc informací se rodiče mohou dozvědět na našem webu www.detizteepee.cz, popřípadě je možné nás kontaktovat telefonicky nebo se přijít osobně, a to nejlépe s dětmi, k nám podívat. Chtěla bych upozornit, že informace, které máme na našich stránkách korespondují s tím, jak to máme nastavené v současné době po dohodě s našimi současnými rodiči. Určitě je možné se domlouvat na různých jiných možnostech individuálně ať už se to týká počtu dnů v týdnu nebo obědů nebo čehokoliv dalšího. Proto je důležité zavolat a zeptat se. Prostě komunikovat.
Comments